2013′te Gösterime Girecek Bilim Kurgu Ve Fantastik Filmler Bölüm 2

2013filmlerkapak2

Hansel and Gretel: Witch Hunters

Geçen sene izlediğimiz Kırmızı Başlıklı Kız’ın oldukça kötü uyarlaması “Red Riding Hood“tan sonra bu sene iki farklı Pamuk Prenses filmi izledik. Bu yıl da çocukluğumuzdan fazlasıyla aşina olduğumuz masal uyarlamaları karşımıza çıkacak. Bu filmler arasında “Jack the Giant Slayer” ile “Hansel and Gretel” dikkatimizi çekenlerden. Bu filmde de klasik Hansel ve Gretel masalından daha farklı bir hikaye izleyeceğiz. Çocukları yiyen cadının evinden kurtulmalarının üzerinden çok zaman geçmiş ve kardeşler de o olayın etkisiyle cadı avcılarına dönüşmüşler. Kathryn Bigelow’un “Hurt Locker“ından sonra arkasına bakmadan art arda iyi projelerde, iyi oyunculuk sergilemeye devam eden Jeremy Renner filmde Hansel’i canlandırırken, Gretel rolünde de İngiltere’nin genç ve başarılı aktrislerinden Gemma Arterton‘ı izleyeceğiz. Filmin yönetmeni Tommy Wirkola henüz kariyerinin başında olan yönetmenlerden. Yapım 1 Şubat’ta gösterime girecek.

This Is The End

Apatow tayfası tam kadro bu filmde; Apatow dışında. Daha önce “Superbad” ve “Pineapple Express“i yazan Evan Goldberg, ilk filmiyle karşımıza çıkıyor ve görünen o ki büyük destek görüyor. Zira son olarak “The Watch“u yazan Goldberg’in filminde Hollywood’un genç komedyenleri tam kadro rol alıyorlar. Yönetmenin Seth Rogen’la birlikte yazdığı senaryoda oyuncular kendilerini oynuyorlar. Genç oyuncular, James Franco‘nun evinde parti verirken felaket olayları yaşanmaya başlıyor ve altı arkadaş kıyametin koptuğunu fark ediyorlar. Bu altı arkadaş Seth Rogen, James Franco, Jonah Hill, Jay Baruchel, Danny McBride ve Craig Robinson. Daha önce birçok filmde bir araya gelen oyuncuların yanında yine çok sayıda ünlü isim göreceğiz. Paul Rudd, Jason Segel, Michael Cera, Emma Watson, Aziz Ansari ve Rihanna var. Film 14 Haziran 2013′te gösterime girecek.

Jack the Giant Slayer

Bu yıl karşımıza çıkacak bir diğer masal uyarlaması, birçoğumuzun çocukken okuduğu Sihirli Fasulyeler hikayesi. Masal ilk olarak 1962 yılında “Jack the Giant Killer” olarak sinemaya uyarlanmıştı. Bryan Singer‘ın yönettiği bu filmde de Jack adlı kahramanımız, Prenses Isabelle‘i kurtarmak için sihirli fasulye ağacına çıkarak devler ülkesine gitmeye gönüllü oluyor. Film için ilk olarak D. J. Caruso‘nun ismi geçiyordu ancak son olarak Singer’da karar kılındı. Geçtiğimiz sene ise “X-Men: First Class“ta Hank McCoy/The Beast rolünde karşımıza çıkan Nicholas Hoult‘u Jack rolünde izleyeceğiz. Filmin kadrosu da genel olarak İngiliz oyunculardan oluşuyor. Eleanor Tomlinson, Ewan McGregor, Stanley Tucci, Bill Nighy ve Eddie Marsan filmin diğer oyuncuları. Yapımı 1 Mart 2013′te izleyebileceğiz.

Beyond Apollo

Barry N. Malzberg‘in 1972 yılında piyasaya sürülen bilim kurgu kitabından uyarlanan filmde, Venüs’e yapılan ilk yolculuk yolun yarısında iptal edilir ve iki kişiden oluşan mürettebat dünyaya geri döner. Kurtarma ekibi mürettebatı almaya gittiklerinde kapsülde eksik bir şey vardır; geminin kaptanı kayıptır. Kaptana ait ne bir vücut parçası ne de ondan geriye kalan bir şey vardır. Üstelik geminin diğer astronotu Harry Evans da olayla ilgili bir şey bilmemektedir. Herkes Evans’tan cevap beklemektedir ve soruşturma başlatılarak olası sebepler sorgulanır. Kaptan cinayete mi kurban gitmiştir? İntihar mı etmiştir? Ya da uzaylılar tarafından mı kaçırılmıştır. Evans’ın yavaş yavaş anlamaya başladığı gerçek hayal edebileceğinden çok daha korkutucudur. Filmin sinopsisi bir hayli heyecanlı görünüyor. Ayrıca Malzberg’in romanı da ödüllü bir eser. Filmde Ali Larter, Scott Speedman ve Bill Pullman oynayacaklar ve kesin bir vizyon tarihi henüz belirtilmedi.

The Host

Yazdığı “Twilight” kitaplarıyla büyük bir hayran kitlesi edinen Stephenie Meyer, son olarak The Host kitabını yazdı. Open Road Films, kitabın haklarını sarın aldı ve Twilight’ı andıran bu roman da filme çekildi. Bu hikayedeki fark ise vampirlerin aşk sendromunu, bu kez uzaylılar üzerinden izleyecek olmamız. Filmde dünya çoktan istilaya uğramış durumda; “Souls” adı verilen parazitik yaratıklar insan zihinlerini ele geçirmişler. Bir avuç dönüşmemiş insan da hayatta kalmaya çalışıyorlar. Melanie Stryder adlı genç kızımızın içinde de “Wanderer” denilen bir yaratık var ve kendisi dünyada yaşayan son insanların yerini tespit etmekle görevli. Zamanla Melanie ve Wanderer arasında ruhsal bir bağ oluşuyor. Hikayenin temelinde ise Twilight’taki gibi bir aşk öyküsü var. Filmin yönetmeni aynı zamanda yazar ve yapımcı olan Andrew Niccol. Daha önce yazdığı ve yönettiği filmlerde bilim kurguyla romantizmi ve dramı başarılı şekilde harmanlamış; “Gattaca“, “S1m0ne” ve “The Truman Show” gibi filmlere imza atmıştı. Filmin başrolünü ise son zamanların başarılı genç oyuncularından Saoirse Ronan üstleniyor. Yapım 29 Mart 2013′te izleyiciyle buluşacak.

The World’s End

Shaun of the Dead” tayfası bu filmde tekrar bir araya geliyor; elbette yeni oyuncularla. Simon Pegg ve Nick Frost bir araya geldiklerinde gerçekten komik işler çıkıyor ortaya. Aktörlerin olduğu “Shaun of the Dead” kült bir filme dönüştü, “Hot Fuzz” da oldukça sevilmişti. Filmlerin yönetmeni Edgar Wright, ”The World’s End“in de yönetmen koltuğuna oturuyor. Filmde sıkı arkadaşlar 20 yıl sonra yeniden bir içki yarışmasına girmek için, arkadaşları Gary King (Simon Pegg) tarafından efsanevi bar “Dünyanın Sonu”na sürükleniyorlar. Bu sırada dünyanın sonunun geldiğini de kötü bir şekilde öğreniyorlar. Filmin diğer oyuncuları arasında son olarak “The Hobbit“te Bilbo Baggins‘i canlandıran Martin Freeman’ın yanı sıra Rosamund Pike, Paddy Considine ve son zamanların dikkat çeken oyuncularından Eddie Marsan bulunuyor. Film 25 Ekim’de gösterime girecek.

Epic

20th Century Fox‘un 2013′te gösterime girecek olan animasyonu “Epic“ heyecan yaratan bir diğer animasyon. Filmde ormanın derinliklerinde boyutları hayli küçük olan iyi ve kötü olan iki türün, yıllardır süren savaşlarını izleyeceğiz. Mary Katherine isimli kahramanımız da bir şekilde bu canlıların boyutlarına dönüşüyor ve kendisini savaşın ortasında buluyor. William Joyce‘un “The Leaf Men and the Brave Good Bugs” adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda daha önce “Ice Age” ve “Robots” filmlerini yönetmiş olan Chris Wedge var. Filmin seslendirme kadrosu da hayli ilgi çekici. Amanda Seyfried, Josh Hutcherson, Jason Sudeikis, Christoph Waltz, Colin Farrell ve Aziz Ansari gibi aktörlerin yanı sıra Beyoncé Knowles, Steven Tyler ve Pitbull gibi şarkıcılar var. Buradan da bol müzikli bir animasyon izleyeceğimizi anlıyoruz. Filmi 3 boyutlu olarak 24 Mayıs 2013 tarihinde izleyebileceğiz.

Europa Report

Sistemimizde yolculuğa çıkacak bir diğer mürettebat daha. Bu kez hedef Jüpiter’in dördüncü uydusu Europa. Europa, sistemimiz içinde yabancı bir yaşam formu olma ihtimali en yüksek olan gök cisimlerinin başında geliyor. Yüzeyinin metrelerce derine inen buzlarla kaplı olduğu biliniyor ve altında da sıvı halde su olduğu tahmin ediliyor. Filmdeki mürettebat yine bu sebeple, Europa’da hayat var mı sorusuna cevap aramak için uyduya gidecek. Ancak yolculuğun kendisinden daha korkutucu olan karşılarına çıkacak şey olacak. Filmle ilgili ilginç ayrıntılardan birisi Sharlto Copley‘nin de filmin kadrosunda olması. O da 2013 yılı içinde “Elysium“dan sonra ikinci kez bir bilim kurguda boy gösterecek. Filmin yönetmeni Ekvator’lu Sebastián Cordero. Filmin kadrosunu da farklı ülkelerden oyuncular oluşturuyor. Filmin kesin vizyon tarihi henüz belirtilmedi.

About Time

2012′de izlediğimiz “Looper” zaman yolculuğuyla ilgili filmler arasında uzun zamandır izlediğimiz en iyi yapımdı. İngiliz sineması da önümüzdeki yıl zaman yolculuğuyla ilgili olarak “About Time“ı izleyiciyle buluşturacak. Daha önce “Love Actually” ve “The Boat That Rocked” gibi iki komedi filmi çekmiş ola Richard Curtis‘in yönettiği yapımda, genç Tim Lake ailesiyle birlikte sıra dışı bir yeteneğe sahip olduğunu öğreniyor ki bu da zaman yolculuğu. Tim, hayatında değiştirmek istediği şeyleri zaman yolculuğu sayesinde yapmaya çalışacak ancak olaylar beklediği gibi gitmeyecektir. Konusu Kelebek Etkisi‘ni hatırlatsa da filmin izleyiciye farklı bir seyir sunacağını düşünüyoruz. Tim karakterini giderek ünlenen genç oyuncu Domhnall Gleeson canlandıracak. Rachel McAdams, Bill Nighy ve Tom Hollander filmin öne çıkan diğer oyuncuları. Filmin vizyon tarihi ise 7 Haziran.

Dark Skies

Yılın korku türündeki bilim kurguları arasında “Dark Skies” dikkat çekiyor. Küçük yeşil adamlar bir kez daha bizi korkutacak. “Paranormal Activity” serisinin düşük maliyetlerle çekilip fazlasıyla kar etmesi sayesinde büyüyen Blumhouse Productions’ın yapımcılığını üstlendiği filmin yazarı ve yönetmeni de “Legion” ve “Priest” gibi birbirini andıran iki filmle karşımıza çıkmış olan Scott Charles Stewart. Keri Russell ve Josh Hamilton‘ın başrolde olduğu filmde, Barret ailesinin hayatı rahatsızlık verici olaylar yaşamaya başlıyor. Aile yavaş yavaş bu olayların uzaylı varlığıyla ilgili olduğunu anlıyor. Biz de uzaylıların yarattığı terörize korkuyu deneyimliyoruz. Yapımı 22 Şubat 2013′te izleyebileceğiz.

Space Station 76

Yılın komik bilim kurgularından birisi “Uzay Üssü 76” olacak. Film 70′li yılların gelecek konseptini kullanacak ve filmdeki üssün ve yaşamın dizaynı 70′li yılları hatırlatacak. Filmde Liv Tyler, uzay üssüde yeni gelen Asistan Kaptan Jessica‘yı canlandırırken Patrick Wilson da intihara meyilli Kaptan Glenn olarak karşımıza çıkacak. Filmde ayrıca Dr. Bot isimli ve devamlı Valium öneren komik de bir droid var. Filmin yönetmeni aynı zamanda aktör olan Jack Plotnick. Yapım hem komedi hem de dramı 70′li yılların uzay konseptiyle harmanlayacağı için merakla beklediğimiz yapımlar arasında. Ancak vizyon tarihi henüz kesinleşmedi.

Escape From Planet Earth

Daha önce “9“, “Despicable Me” ve “Horton Hears a Who” filmlerinde çalışmış Cal Brunker‘ın ilk uzun metrajlı animasyon deneyimi olan “Escape from Planet Earth“, yılın merak uyandıran animasyonlarından birisi. Baab gezegeninden Scorch Supernova, uzak bir gezegenden yardım çağrısı alır. BASA’da görev kontrol merkezinin başında olan kardeşi Gary, abisini uyarsa da Scorch, 51. Bölge’deki tuzağa doğru sürüklenir ve insanlar tarafından yakalanır. Gary abisini kurtarmak için peşinden gidecektir. Brendan Fraser ve Rob Corddry uzaylı kardeşleri canlandırırken, James Gandolfini kötü niyetli General Shanker rolünde karşımıza çıkacak. Filmde ayrıca güzel oyuncu Jessica Alba, Sarah Jessica Parker ve Jane Lynch rol alıyorlar. Film sevgililer günü olan 14 Şubat’ta vizyona girecek.

Area 51

Yine Blumhouse Productions’tan çıkan “Area 51“in yönetmeni ilk “Paranormal Activity“nin yönetmeni ve serinin yapımcısı olan Oren Peli‘nin ikinci yönetmenlik denemesi. Film, Paranormal Activity’ler gibi bulunmuş döküman tekniğinde çekilecek. Nevada’da Ellis Hava Üssü’nün bulunduğu 51. Bölge’de, üç gencin başı uzaylılarla derde girecek. Sıkça duyduğumuz uzaylı bölgesinde, amatör kamera görüntüleriyle izleyeceğimiz film için şimdiki tahminimiz yılın kötü bilim kurguları arasında olacağı yönünde. Filmin vizyon tarihi 15 Kasım.

The Purge

Bir diğer Blumhouse Productions filmi daha 2013 yılında vizyona girecek. Bu film de korku ve bilim kurgu türünde bir yapım. Başrolde son olarak yine aynı şirketin korkutucu yapımı “Sinister“ında karşımıza çıkan Ethan Hawke,The Purge“ün de başrolünde. Filmde Amerika’daki yeni hükümet, yılda üç kez olmak üzere 12 saatliğine The Purge adında bir deney başlatmıştır. Deneye katılanlar cinayet dahil her türlü suçu işleyebilirler. Filmde de o 12 saat içinde dört insanın, kendilerini korumak için ne kadar ileri gidebileceklerini izleyeceğiz. Hastaneler yardımı kesecek, polis aranamayacak. Ethan Hawke’ın canlandırdığı James Sandin de ailesini korumak için elinden geleni yapacak. “300“le dikkatimizi çekmiş ve son olarak “Dredd 3D” ile rüştünü ispatlamış Lena Headey de filmin diğer başrol oyuncusu. Film 31 Mayıs’ta gösterime girecek.

The Congress

Beşir’le Vals” filmiyle ismini duyurmuş İsrailli yönetmen Ari Folman‘ın yine önceki filminde kullandığı “canlı aksiyon- animasyon” tekniğiyle çektiği “The Congress“, 2013′ün merakla beklenen filmleri arasında yer alıyor. Polonyalı bilim kurgu yazarı Stanislaw Lem‘in kara mizah ve bilim kurgu türündeki 1971 tarihli “The Futurological Congress” (Gelecekbilim Kongresi) kitabından uyarlanan filmde, yaşlı bir aktris ve engelli bir çocuk dijital ortamda bir aktris oluşturulması için yüklü miktarda para kabul ediyor ve sonrasında gelişen olaylar konu ediliyor. Yapımda Robin Wright, Paul Giamatti ve Harvey Keitel gibi kalburüstü oyuncular rol alıyorlar. Engelli çocuk rolünde ise son olarak “Paranorman“da Norman‘ı seslendiren Kodi Smit-McPhee rol alacak. Filmin vizyon tarihi henüz kesinleşmedi.

Last Days on Mars

Kızıl Gezegen’e bir kez daha geri dönüyoruz. Bir araştırma ekibi Mars üzerinde görevlerini tamamlamak üzereyken, araştırdıkları bir kayada mikroskobik canlı yaşam formlarına rastlarlar. Kısa zamanları kalmasına rağmen iki astronot kanıt toplamak için araştırma alanı olan SİTE 9′a gitmeye karar verirler. Bu sırada astronotlardan birisi ölümcül bir kaza geçirir ve sonrasında beklenmedik olaylar yaşanmaya başlar. Kısa bilim kurgularıyla ünlenen Ruairi Robinson‘ın ilk uzun metrajlı filminin kadrosunda Liev Schreiber, Romola Garai ve Elias Koteas gibi iyi oyuncular bulunuyor. Aynı zamanda korku türündeki filmin gösterim tarihi henüz belli değil.

Singularity

Laura ve Jay Fennel çifti, 2020 yılında Avustralya’daki Büyük Set Resifi’ne dalış yaparlar. Sömürge döneminde kullanılmış olan bir İngiliz ticaret gemisi enkazını araştırırken Laura kaza geçirir. Jay ise karısını kurtarmaya çalışırken kendi yaşamını da riske atar. Beyin ölümü gerçekleşen ve Boston’daki bir hastanede koma halinde yatan Jay, kendisini bir anda 1778 yılında Hindistan’ın Pune şehrinde bulur. İlginç senaryosuyla dikkat çeken filmin yönetmeni “The Mission“, “The Scarlet Letter” ve “Vatel” gibi genellikle dönem filmleriyle tanınan Roland Joffé. Filmde Josh Hartnett‘e Alice Englert ve Tamsin Egerton eşlik ediyorlar.

Thor: The Dark World

2012′nin en çok ses getiren iki filmi, iki çizgi roman şirketinin işleriydi. Marvel “The Avengers“la turnayı gözünden vururken, DC Comics‘in efsanevi karanlık adamı Batman‘in de “The Dark Knight Rises“la şimdilik son macerasını izlemiş olduk. Marvel hız kesmeden kahramanlarının hikayesine devam ediyor. Yenilmezler’de yaşanılanlardan sonra Thor, Asgard‘a geri dönüyor ve Karanlık Elflerle savaşa hazırlanıyor. İlk filmi aynı zamanda aktör olan Kenneth Branagh çekmişti ancak yeni filmin yönetmeni Game of Thrones gibi çok sayıda dizi yönetmiş bir isim olan Alan Taylor. İlk filmde rol alan Chris Hemsworth, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Jaimie Alexander, Tom Hiddleston ve Idris Elba yine filmde göreceğimiz isimler arasında. Stan Lee‘yi de figüran olarak göreceğimizi hatırlatalım. Filmi 8 Kasım’da izleyebileceğiz.

Despicable Me 2

2010 yılında hırsız Gru‘nun ve yardımcıları Minion‘ların maceralarını severek izlemiştik. Yine küçük kızlarla maceralara atılacak olan Gru karakterini önceki filmde olduğu gibi Steve Carell seslendiriyor. Animasyonda göze çarpan bir diğer oyuncu ise Al Pacino. Animasyonun yönetmenleri yine Pierre Coffin ve Chris Renaud. Filmin konusuyla ilgili henüz kesin bir bilgi yok. Yapımın vizyon tarihi ise 11 Ekim.

Percy Jackson: Sea of Monsters

İlk olarak 2010 yılına karşımıza çıkan Poseidon‘un oğlu Percy Jackson bu kez deniz canavarlarıyla mücadele edecek. Yapımda Percy’yi yine Logan Lerman canlandırıyor. Filmde Yunan Mitolojisi’ne ait yine çok sayıda Tanrı ve canavar göreceğiz. Yapımın diğer oyuncuları arasında Sean Bean, Stanley Tucci ve Nathan Fillion gibi isimler var. Filmin gösterim tarihi ise 16 Ağustos.

I, Frankenstein

Underworld“ün yaratıcısı Kevin Grevioux‘nun grafik romanından uyarlanan film, Frankenstein canavarını günümüze taşıyor. Adam adında bir adam kendisini yüzyıllardır iki ölümsüz klan arasında geçen savaşın ortasında buluyor. Filmin sinopsisindeki bu ayrıntıya baktığımızda, yine Lycanları ve vampirleri mi göreceğiz diye düşünmüyor değiliz. Önceki Underworld filmlerinde oynayan Bill Nighy‘nin yanı sıra Aaron Eckhart ve Miranda Otto filmin ana oyuncuları. Ayrıca Türk asıllı Avustralyalı oyuncu Deniz Akdeniz de filmin oyuncuları arasında olacak. Film 13 Eylül’de gösterime girecek.

The Seventh Son

Joseph Delaney‘nin karanlık fantastik roman serisi “The Wardstone Chronicles“ın “The Spook’s Apprentice” adlı ilk bölümünden uyarlanan filmde Thomas adlı gencin kötü ruhlarla savaşını izleyeceğiz. 18. yy.’da geçecek filmde Julianne Moore, Jeff Bridges ve Djimon Hounsou gibi oyuncuların yanında Ben Barnes ve Kit Harington gibi genç oyuncular rol alıyorlar. Filmin vizyon tarihi 18 Ekim.

 

Önceki Sayfa

Comments

Trackbacks for this post

  1. 2013′te Gösterime Girecek Bilim Kurgu ve Fantastik Filmler | Bilim Kurgu

Comments are now closed for this article.