2013′te Gösterime Girecek Bilim Kurgu ve Fantastik Filmler

2013filmlerkapak2

2012 bilim kurgu ve fantastik filmler için yine zengin bir yıl oldu. Batman üçlemesinin son bölümü “The Dark Knight Rises“, Ridley Scott‘ın yeni serisinin başlangıcı “Prometheus” ve Wachowskilerden “Cloud Atlas” gibi iyi örnekler izledik yıl boyunca. 2013 ise çok daha zengin bir menüyle geliyor. Birçok büyük yıldız önümüzdeki yıl içerisinde bilim kurgu ve fantastik filmlerle karşımıza çıkacak. Tom Cruise, Brad Pitt, Matt Damon, George Clooney, Will Smith ve James Franco ilk aklımıza gelen isimler. Yine birçok ünlü yönetmen de bilim kurgu filmleriyle karşımıza çıkacak. Guillermo del Toro, Zack Snyder, Neill Blomkamp, M. Night Shyamalan, J.J. Abrams, Alfonso Cuarón ve Marc Forster bu yönetmenlerden birkaçı. Dev robotlardan zombilere, uzak gezegenlerden yabancı türlere yine birbirinden çekici bir seçki bizleri bekliyor. Lafı daha fazla uzatmadan 2013′te hangi bilim kurgu ve fantastikleri izleyeceğiz sırasıyla bakalım.

Oblivion

Senenin merakla beklenen filmlerinin başında Tom Cruise‘lu “Oblivion” geliyor. Universal Pictures’ın 2013 için en büyük projelerinden biri olan Oblivion’un yönetmeni Joseph Kosinski. Yönetmenin ikinci filmi olmasına rağmen ilk filminin “TRON: Legacy” olduğunu düşündüğümüzde iyi bir film izleyeceğiz gibi görünüyor. Elbette bir de Tom Cruise faktörü var. Hikaye ise Arvid Nelson‘ın çizgi romanından uyarlandı. Filmde Tom Cruise, dünyada kalan son drone tamircilerinden Jack Harper‘ı canlandırıyor. Aynı zamanda usta bir asker olan Harper, uzak bir gezegene Scavs adı verilen uzaylı yaratıklardan kalanları yok etmek için gönderiliyor. Gezegene vardığında ise başına beklemediği olaylar geliyor ve gezegenle, göreviyle ve kendisiyle ilgili bildiklerini sorgulamaya başlıyor. Filmin diğer oyuncuları ise usta aktör Morgan Freeman, Olga Kurylenko, Melissa Leo, Nikolaj Coster-Waldau ve Zoe Bell. Filmi 12 Nisan’da izleme fırsatı bulacağız.

Pacific Rim

Guillermo del Toro son olarak “Hellboy II“yle karşımıza çıkmıştı. 5 sene sonra bilim kurguya gönül vermiş Toro, büyük bir projeyle geri dönüyor. Warner Bros’un projesi şimdiden epey merak konusu oldu. Çünkü dev robotları kontrol etme fikri çeşitli çizgi filmlerde çokça karşımıza çıksa da bu denli büyük çaplı bir film şimdiye kadar çekilmemişti. Yönetmen film için ünlü İspanyol ressam Francisco Goya‘nın “The Colossus” (El Coloso) adlı tablosundan esinlendi. Hikaye de Japonların Kaiju (garip canavar) türüne dayanıyor. Kökeni Japon mitlerine kadar uzanan Kaiju’ya en iyi örnek elbette Godzilla. Filmde ise bu dev yaratıklara karşı insanların son silahı dev robotlar Jaeger‘lar. Toro’nun “hayatımın en büyük deneyimi” dediği yapımın senaryosu son olarak “Clash of the Titans“ı yazan Travis Beacham‘a ait. Filmde Charlie Hunnam, Rinko Kikuchi, Ron Perlman, Charlie Day ve Idris Elba gibi ilgi çekici bir kadro izleyeceğiz. Filmin özel efektleri ise yeniden yükselişe geçmek isteyen Industrial Light & Magic’e ait. Yapım 12 Haziran’da izleyiciyle buluşacak.

Elysium

Yılın merakla beklenen yapımları arasında “Elysium” da başı çekenlerden. Nedeni de daha önce “District 9″ gibi çok iyi bir bilim kurgu sunan Neill Blomkamp‘ın projenin başında olması. Üstelik yine District 9′un başrolündeki Sharlto Copley filmin oyuncuları arasında. Filmin başrolü ise Matt Damon‘a ait. Damon filmde sabıkalı eski bir asker olan Max rolünde karşımıza çıkacak. Elysium ise bir uzay üssü ve 2159 yılında dünyanın zengin insanları bu konforlu, refah ve rahat uzay üssünde yaşamlarını sürdürüyorlar. Dünya ise bir çöplük durumunda ve fakir insanlar dünyada yaşamaya zorlanıyor. İki taraf arasında da mücadele başlamak üzere. Filmde Jodie Foster kötü bir rolde karşımıza çıkacak. “District 9″daki gibi aksiyon ve bilim kurguyu dram, göç ve sosyopolitik göndermelerle harmanlayan filmin senaryosu da yönetmene ait. Yapımı çok büyük ihtimalle 9 Ağustos’ta izleme şansı bulacağız.

World War Z

Brad Pitt‘in zombilerden kaçacağını duyduğumuzda önce şaşırdık; filmin fragmanını izledikten sonra ise oldukça heyecanlandık. Usta aktörün başrolde olduğu yapım, Max Brooks’un 2006 yılında yayınlanan kitabı “World War Z: An Oral History of the Zombie War”dan uyarlandı. Filmde “solanum” enfeksiyonu dünya genelinde yayılacak ve dünya çapında çeşitli insanlarla yapılan röportajlar, filmin konusunu oluşturacak. Film aksiyonla birlikte böyle bir felaketten sonra dünyadaki politik, psikolojik, kültürel ve sosyolojik açıdan durumu ele alarak kurgusal hikayeye gerçekçi bir açışı getirecek. Bu açıdan hayli gerçekçi bir zombi filmi izleyeceğiz. Fragmana baktığımızda ise şimdiye kadar bir filmde gördüğümüz en hızlı zombileri görüyoruz. Marc Foster‘ın yönettiği filmi kitaptan senaryolaştıran ise son olarak “Prometheus“un senaryosunda çalışmış olan Damon Lindelof. Yapımın kadrosunda ayrıca LOST’un başrol oyuncusu Matthew Fox ve The Pacific dizisinde oldukça iyi bir oyunculuk sergilemiş olan James Badge Dale var. Film 21 Haziran’da vizyona girecek.

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2012′nin en iyi fantastik filminin Hobbit olacağını düşünüyorduk ve yanılmadık. Peter Jackson‘ın yeni üçlemesinin ikinci ayağını ilk filmden tam bir yıl izleyebileceğiz. Hikayenin devamında Cüceler, Gandalf ve Bilbo Puslu Dağlar’dan kaçmayı başarmışlardır. Bununla birlikte Bilbo, esrarengiz bir yüzük bulmuştur. Ekip, Ejderha Smaug‘dan altınlarını geri alabilmek için epik yolculuklarına devam ederler. Serinin devamının çok daha heyecanlı bir macera sunacağını tahmin ediyoruz. Üç film de Yüzüklerin Efendisi gibi tek seferde çekildi ve yapımı 13 Aralık’ta izleyebileceğiz.

Star Trek Into Darkness

Uzay Yolu’nun mürettebatı bu kez çok daha zor bir sınav verecek. Yeni serinin ikinci filmi “Into Darkness“te Khan adındaki kötü karakter bir kitle imha silahıyla Dünya’yı birbirine katacak ve mürettebat, bu kötü adamı durdurmaya çalışacak. Kötü adam Khan rolünde son zamanların yükselişe geçen ismi Benedict Cumberbatch‘ı izleyeceğiz. Fragmandan anladığımız kadarıyla kötü adamlık da aktöre oldukça yakışmış. İlk filmdeki mürettebat yeni filmde de karşımıza çıkıyor; Chris Pine, Zachary Quinto, Karl Urban, Zoe Saldana, Anton Yelchin, Simon Pegg ve John Cho filmin diğer oyuncuları arasında. J.J. Abrams‘ın yine yönetmen koltuğuna oturduğu filmi 17 Mayıs’a kadar bekleyeceğiz.

Oz: The Great and Powerful

L. Frank Baum‘un 1900 yılında yazdığı “The Wonderful Wizard of Oz” romanı bir kez daha beyazperdede. Disney “Alice in Wonderland” masalına 200 milyon dolar yatırmış ancak film pek beğenilmemişti. Yine 200 milyon dolar yatırdığı yeni masalın yönetmeni usta bir isim olan Sam Raimi. James Franco karşımıza Büyücü Oz olarak çıkacak ancak hikaye klasik Oz Büyücüsü’nden farklı. Bu filmde Dorothy, Teneke Adam, Korkuluk ve Korkak Aslan yok. Bir sirkte büyücülük numaralarıyla hayatını kazanan Oscar Diggs, yaşadığı şehrin sıkıcılığından kurtulmak isterken kendisini eğlenceli Oz Diyarı’ında buluyor. Oscar hiç hesapta yokken Oz Ülkesi’nin sorunlarıyla karşılaşıyor ve kendi yeteneklerini de geliştirerek Oz Büyücüsü’ne dönüşüyor. Bu macerada Oz’un karşısına üç cadı çıkıyor ve bu cadıları Hollywood’un güzel ve yetenekli aktrisleri canlandırıyorlar. Michelle Williams iyi kalpli cadı Glinda, Rachel Weisz kötü cadı Evanora ve Mila Kunis de Theodora rolünde karşımıza çıkacaklar. Scrubs adlı hastane komedisinden tanıdığımız Zach Braff ve yönetmenin kardeşi Ted Raimi de filmin oyuncuları arasında. Yapımı 8 Mart 2013′te 3 boyutlu olarak izleyebileceğiz.

Man of Steel

Warner Bros.’un merakla beklenen projelerinin başında yeni Superman filmi “Man of Steel” geliyor. Filmi 2006 tarihli Brian Singer‘ın Superman‘iyle karıştırmamak gerekli. Bu yepyeni bir Superman ve büyük ihtimalle şimdiye kadar ayakları en yere basanı ve kalitelisi olacak. Bunun nedeni de yönetmen koltuğunda Zack Snyder‘ın oturması, senaryonun da Christopher Nolan‘ın kaleminden çıkması. Nolan aynı zamanda filmin yapımcıları arasında ve filme büyük emek verenlerden. Senaryo ekibine bir de yeni Batman serisini yazan David S. Goyer eklenince harika bir film izleyeceğimize dair beklentilerimiz haklı olarak artıyor. Filmin oyuncuları da birbirinden kaliteli. Kadroda Russell Crowe, Kevin Costner, Diane Lane, Michael Shannon ve Amy Adams gibi seçkin isimleri görürken Superman’i de İngiliz oyuncu Henry Cavill canlandıracak. Yapım 225 milyon dolara mal oldu ve filmin müzikleri de görkemli yapımların müzikleriyle Akademi Ödülleri’nde sekiz kez aday olmuş ve bir Oscar kazanmış Hans Zimmer‘e ait. Film “World War Z“yle aynı gün, 21 Haziran’da gösterime girecek.

Iron Man 3

Tony Stark, 2013′te en zor mücadelesini verecek. Marvel’in çizgi romanlarında kahramanın en zorlu düşmanlarının başında gelen Mandarin‘i bu filmde görme şansı bulacağız. Bu kötü adam aynı zamanda Stark’ın özel hayatını da yerle bir edecek. Mandarin karakterini usta aktör Ben Kingsley canlandırıyor. Seride ayrıca bu kez yönetmen değişikliğine gidiliyor ve filmi daha önce “Kiss Kiss Bang Bang“de Robert Downey Jr.‘la beraber çalışmış olan Shane Black yönetiyor. İlk iki filmin yönetmeni Jon Favreu da filmde Happy Hogan rolünde kaşımıza çıkacak. Filmin yeni oyuncuları arasında ayrıca Guy Pearce, Rebecca Hall, James Badge Dale ve William Sadler var. İlginç ayrıntılardan birisi de çizgi romanın yaratıcılarından Stan Lee‘nin filmde göreceğimiz simalar arasında olması. Yapımı 3 Mayıs’ta izleme şansı bulacağız.

After Earth

Son olarak efsane çizgi dizi “Avatar: Son Hava Bükücü” hikayesini tabiri caizse katleden M. Night Shyamalan, yeni bir bilim kurguyla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Film eğer Shyamalan’ın eksiklerine takılmazsa iyi bir film izleyebiliriz. Filmle ilgili ilginç noktalardan birisi baba-oğul Smith’lerin filmde başrolde olmaları. Will ve Jaden Smith‘in başrollerde olduğu yapımda baba-oğulun uzay gemisi bir meteor fırtınasının içine giriyor ve gemileri bilinmeyen tehlikeli bir gezegene düşüyor. Raige’in oğlu Kitai de (Jaden Smith) imdat çağrısı yapabilmek için bu tehlikeli gezegende tek başına zorlu bir yolculuğa çıkıyor. Filmin senaryosu ise “Traffic” ve “Syriana“yı yazan Stephen Gaghan‘a ait. Film 7 Haziran’da gösterime girecek.

Ender’s Game

Orson Scott Card‘ın Hugo ve Nebula Ödülleri’ni almış, 1985 tarihli bilim kurgu kitabı “Ender’s Game“i önümüzdeki yılın beklediğimiz filmleri arasında. Ender’s Game, uzayda geçen bir bilim kurgu öyküsü olmasının yanı sıra 14 kitaptan oluşan uzun soluklu bir seri. Dolayısıyla filmin başarılı olması halinde devam filmlerini de bekleyebiliriz. Kitapta Fomrics adlı yaratıkların istilasına uğrayan dünyada, çocuklar küçük yaşlardan itibaren savaşçı olmaları için eğitilmeye başlıyorlar. Her ailenin iki çocuk yapma hakları var; ancak Ender üçüncü bir çocuk. Bu üçüncü çocuk, yıldızlar arasında yaptığı yolculukta dünyanın kaderini de çiziyor. Filmin yönetmeni daha önce “X-Men Origins: Wolverine“i yöneten Gavin Hood. Yapımda Ender karakterini Martin Scorsese‘nin “Hugo“sunda başrolü oynayan Asa Butterfield canlandıracak. Yapımda ayrıca Harrison Ford, Ben Kingsley, Hailee Steinfeld, Abigail Breslin ve Viola Davis gibi ünlü isimler bulunuyor. Yapım Amerika’da 1 Kasım’da gösterime girecek.

Riddick

Karanlıkta gözleri parlayan anti-kahramanımız Riddick de 2013′te geri dönenler arasında. İlk iki filmi yöneten David Twohy, yine filmi yöneten isim. Riddick yeni macerasında, kendi türü tarafından ıssız bir gezegende ölüme terk ediliyor. Hayatta kalmak için avcı yaratıklarla savaşıyor ve şimdiye kadar gördüğümüzden daha tehlikeli ve güçlü bir hale geliyor. Kısa süre sonra kelle avcıları O’nu yakalamak için harekete geçiyorlar ve pek tabi ziyadesiyle ağızlarının payını alıyorlar. Sonrasında kendi gezegeni Furya‘yı yok olmaktan kurtarmadan önce düşmanlarından da intikam almaya karar veriyor. Riddick rolünde bir kez daha Vin Diesel‘i izleyeceğiz. İkinci filmde de karşımıza çıkan Karl Urban‘ın yanı sıra Battlestar Galactica‘nın Sturback‘ı Katee Sackhoff da filmin oyuncuları arasında. Yapım 6 Eylül’de izleyiciyle buluşacak.

Empires of the Deep

Şimdiye kadar yapılan en büyük bütçeli Çin-Amerika ortak yapımı olan filmde, okyanusun derinlerine iniyoruz. Bir adamla bir denizkızının aşkını temeline alan film, 130 milyon doları sadece bu konuya harcamıyor elbette. Okyanus derinliklerinde bol bol dev canavarlar göreceğiz ve de büyük bir savaş. Güzel aktris Olga Kurylenko, 2013′te “Oblivion“dan sonra başka bir bilim kurgu ve fantastik filmde rol alıyor ve bu kez başrolde. Film Yunan mitolojisinden esinlendi ve Kurylenko’yu Denizkızı imparatorluğu’nun Kraliçesi olarak izleyeceğiz. Filmin diğer başrol oyuncusu Steve Polites ise Atlas rolünde karşımıza çıkacak. Film aynı zamanda sualtında geçen ilk fantastik film olma özelliğini taşıyor. 2013′te gösterime girecek filmin vizyon tarihi ise kesinleşmedi.

Gravity

Alfonso Cuarón, yönettiği “Gravity“nin senaryosunu, oğlu Jonás Cuarón‘la birlikte yazdı. Film George Clooney ve Sandra Bullock gibi iki büyük yıldızı bir araya getiriyor. Yapımda, uzaydaki ilk görevine çıkan medikal mühendis Dr. Ryan Stone (Sandra Bullock) ve son görevine çıkan tecrübeli astronot Matt Kowalsky‘nin (George Clooney) uzay yürüyüşleri sırasında başlarına büyük bir felaket gelir; mekikleri parçalanır. Uzay boşluğunda kısıtlı oksijenle kalan ikilinin kurtulmak için çok az zamanları vardır. Stone rolü için Angelina Jolie ve Marillon Cotillard pas geçildi ve Bullock rolü kaptı. Kowalsky rolü için de Robert Downey Jr. düşünülürken rol son olarak Clooney’e kaldı. “Yerçekimi” yılın en heyecanlı bilim kurgularından birisi olmaya aday bir yapım. Film 18 Ekim’de gösterime girecek.

The Wolverine

Önümüzdeki yıl maceralarına devam edecek kahramanlardan birisi de Wolverine olacak. Hugh Jackman’la özdeşleşen karakteri yine aktör canlandırıyor. Bu kez macera Japonya’ya taşınacak ve Wolverine gerçek aşkı Mariko Yashida‘yı bulmaya çalışacak. Elbette karşısına yine düşmanlar çıkacak ve bunların başında Marvel’in kötü kadın karakteri, suyu kontrol etme yeteneği olan Viper var. Bu karakteri ise Rus aktris Svetlana Khodchenkova canlandırıyor. Ayrıca X-Men karakterlerinden Jean Grey‘i de filmde göreceğiz ve kendisini yine Famke Janssen oynayacak. Filmin diğer oyuncuları ise çoğunlukla Japon oyunculardan oluşuyor. Filmin yönetmeni bu kez James Mangold ve en son Tom Curise‘lu “Knight and Day“i yönetmişti. Film 26 Haziran’da gösterime girecek.

The Hunger Games: Catching Fire

2013′te özellikle gençler tarafından en merak edilen yapımların arasında Açlık Oyunları’nın devam filmi Ateşi Yakalamak var. Katniss Everdeen bu filmde de Açlık Oyunları’nın bir başka ayağı olan Quarter Quell‘de mücadele edecek. İlk filmde karşımıza çıkan Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Josh Hutcherson ve Woody Harrelson filmde yine karakterlerini canlandıracaklar. Bununla birlikte yapımda yönetmen değişikliğine gidildi ve filmi Francis Lawrence yönetiyor. Daha önce birçok ünlünün müzik kliplerini yönetmiş olan Lawrence, ayrıca “Constantine” ve “I Am Legend” gibi iki iyi filmi yönetmiş bir isim. Filmi 22 Kasım’da izleyebileceğiz.

G.I. Joe: Retaliation

İlk filmiyle istenilen tadı veremeyen G.I. Joe kadrosuna yeni oyuncular katarak devam ediyor. İkinci filmde ayrıca yönetmen değişikliğine gidildi ve “Step Up”, “The LXD” gibi dans filmleri yönetmiş olan Jon Chu “Retaliation“un yönetmen koltuğuna oturdu. Filmin senaryosu da “Zombieland“in yazarları Rhett Reese ve Paul Wernick tarafından yazıldı. Channing Tatum‘un yanında bu kez aksiyon filmlerinin iki farklı neslinden Bruce Willis ve Dwayne Johnson olacak. Filmde Cobra bu kez Amerikan Hükümeti’ni ele geçirecek ve çeşitli ülkelere büyük bombalar atacak. Fragmanda Londra’nın yerle bir olma sahneleri dikkat çekiyor. Filmi 3 boyutlu olarak 29 Mart’ta izleyebileceğiz.

 

Sonraki Sayfa

Comments

Trackbacks for this post

  1. “Elysium”, “The Wolverine”, “The World’s End”, “Iron Man 3″ ve “Riddick”ten Yeni Kareler | Bilim Kurgu

Comments are now closed for this article.