2014′ün Beklenen Bilim Kurgu ve Fantastikleri

guardians_of_the_galaxy_lineup_1

Geçtiğimiz yıl pek çok büyük yıldız bilim kurgu filmleriyle karşımıza çıktılar. Oldukça iddialı bazı yapımlar bekleneni veremezken bazı filmlerse beklenilenden büyük ilgi gördü. Alfonso Cuaron‘un “Gravity”si bilim kurgu fanları tarafından en sevilen film oldu. Yönetmen Akademi Ödülleri’nde Oscar’ı alabilir. En çok izlenenler arasında “Pacific Rim” ve “World War Z” de vardı. 2014′te merakımızı cezbeden filmlerin başında ise “Guardians of the Galaxy” geliyor. Marvel’ bu kez evrenin süper kahramanlarını beyaz perdeye taşıyacak. Tom Cruise geçtiğimiz yıl beklentilerin altında kalan “Olivion”dan sonra bu yıl yine bir bilim kurgu olan “Edge of Tomorrow“la karşımıza çıkacak. İki farklı zaman diliminde geçen hikayesinde birçok X-Men kahramanlarını “Days of Future Past“ta izleyeceğiz. Johnny Depp’in başrolde olduğu “Transcendence” ise merakla beklenen bir diğer yapım. Daha fazla uzatmadan 2014′te gösterime girecek bilim kurgu ve fantastik filmleri paylaşalım.

Guardians of the Galaxy

Marvel bu kez Galaksinin Koruyucuları‘nı  beyazperdeye taşıyor. Sinemaya uyarlanması diğer süper kahraman filmlerinden çok daha zor olan proje “The Avengers“ın başarısından sonra  hız kazandı. Filmin yönetmeni daha önce “Slither“ı yönetmiş olan James Gunn. Filmin zengi oyuncu kadrosunda Bradley Cooper, Lee Pace, Zoe Saldana, Vin Diesel, Chris Pratt, Benicio Del Toro, John C. Reilly ve Djimon Hounsou gibi isimler var. Film 1 Ağustos’ta izleyiciyle buluşacak.

X-Men: Days of Future Past

Marvel‘in bir başka süper takımı X-Men de bu sene merakımızı cezbedenlerden. Bunun sebebi de ilk X-Men filmlerinin kahramanlarıyla 2011′de vizyona girmiş  ve kahramanların gençlik hallerini izlediğimiz “First Class“ın bir araya gelecek olması. Dolayısıyla filmin oyuncu kadrosu oldukça geniş. Lakin filmlerde şimdiye kadar izlediğimiz hemen hemen bütün kahramanları görebileceğiz ve üstelik yeni eklenen karakterler de cabası. Bryan Singer‘ın “First Class”tan sonra bir kez daha yönetmen koltuğuna geçtiği filmde insanlar ve mutantlar arasında gerçekleşecek olan bir felaketi engellemesi için Wolverine geçmişe gönderiliyor. Filmde karakterlerini bir kez daha canlandıracak olan Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Nicholas Hoult, Ian McKellen, Patrick Stewart ve Halle Berry rol alıyorlar. Film 23 Mayıs’ta gösterime girecek.

Transcendence

Daha önce bilim kurgu türünde pek görmediğimiz bir isim olan Johnny Depp, bu yılın merakla beklenen filmlerinden “Transcendence“la karşımıza çıkacak. Depp filmde istedikleri teknolojiyi yapmadığı için bir terörist gurubun saldırısına uğrayarak ölen bilim adamı Will‘i canlandırıyor. Karısı daha sonra adamı bir süper bilgisayara bağlayarak hayata döndürüyor ve Will internet ağına yayılarak, gelecek olan terörist saldırıya karşı insanlığı uyarmaya çalışıyor. İlk kez yönetmen koltuğuna oturan bir isim Wally Pfister; fakat 22 yıllık bir görüntü yönetmenliği geçmişi var. Christopher Nolan‘la “Akıl Defteri“nden beri beraber çalışıyorlar. Görüntü yönetmenliği üstlendiği filmler arasında son Batman serisi başta olmak üzere “Prestij”, “Insomnia”, “Inception” ve “Moneyball” gibi filmler var. Filmin fragmanından anladığım kadarıyla görsel olarak da oldukça güçlü bir film izleyeceğimizi düşünüyorum. Filmin diğer oyuncuları Kate Mara, Rebeca Hall, Cillian Murphy, Morgan Freeman, ve Paul Bettany. Yapım 18 Nisan’da vizyona girecek.

Interstellar

Christopher Nolan en sevdiğimiz yönetmenlerden birisi elbette. Ve bu yıl senaryosunu kardeşi Jonathan‘la yazdığı “Interstellar“ı (Yıldızlararası) izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Film bir keşfi anlatacak; yıldızlar arası bir keşfi. İnsanoğlu sonunda bir solucan deliği keşfediyor ve bir grup kaşif, bu solucan deliğinden başka bir boyuta ya da zamana geçmeyi planlıyor. Başrolde özellikle son 2 yıldır kariyeri bir hayli yükselişte olan Matthew McConaughey var. Aktöre iki güzel yıldız Jessica Chastain ve Anne Hathaway eşlik edecek. Casey Affleck, Topher Grace ve usta aktör Michael Caine filmin diğer oyuncuları. 7 Kasım’da gösterime girecek film, yılın en beklediğimiz filmleri arasında başı çekiyor şüphesiz.

Divergent

 Henüz 25 yaşında olan Veronica Roth‘un roman üçlemesinden uyarlanan filmde dünyanın beş bölüme bölündüğü bir distopyayla karşılaşacağız. 16 yaşına giren her genç bu beş gruptan oluşan bölümden birisini seçmek ve hayatı boyunca orada yaşamak zorundadır. Fedakar (Abnegation ), Akıllı (Erudite), Dürüst (Candor), Barışçı (Amity), Cesur (Dauntless) gruplarının yer aldığı hikayede romanın kahramanı Beatrice Prior’u genç aktris Shailene Woodley canlandırıyor. Tıpkı Açlık Oyunları’ndaki gibi “Faction Before Blood” adında gençlerin ölümcül testlere tabi tutulacakları ve kendilerini kanıtlayacakları bir sınavı izleyeceğimiz yapımın diğer oyuncusu ise daha önce bu türde izlemeye alışık olmadığımız Kate Winslet. Film ülkemizde 28 Mart’ta vizyona girecek.

RoboCop

Bilim kurgu sinemasının en kült karakterlerinden birisi olan, metalik ve soğuk görünümüne rağmen insan kalbiyle de her daim sempatimizi kazanan bir karakter oldu RoboCop. Paul Verhoeven‘ın ilk filmini yönettiği kahramanı 80′lerin bütün çocukları hatırlar eminim. Yıllar sonra bu kült karakter tekrar karşımıza çıkıyor ve yönetmen koltuğu bu kez “Elite Squad“la beğeni toplamış José Padilha oturuyor. Peter Weller‘dan sonra ise karakteri Joel Kinnaman canlandıracak. Abbie Cornish, Gary Oldman, Michael Keaton, Sameul L. Jackson, Jackie Earle Haley ve Jay Baruchel filmin diğer oyuncuları. Film 7 Şubat’ta gösterime girecek.

Edge of Tomorrow

Tom Cruise geçen yıl başrolde olduğu “Oblivion“dan sonra yine bir bilim kurgu filmiyle boy gösterecek. Gelecekte Mimics adı verilen bir uzaylı türü dünyaya saldırır ve dünyanın bütün orduları bu yaratıklara karşı savaşmaya başlarlar. Anack üstün bu ırk karşısında insanlar etkili olamazlar. Cruise’un canlandırdığı Cage, daha önce savaşa girmemiştir ve ilk çatışmasında öldürülür. Ancak telepati kurabilen düşman türle ölmeden önce kurduğu bağ sayesinde, her gün savaştığı ilk güne geri dönmeye başlar. Bu süre içerisinde de giderek daha iyi bir savaşçıya ve insanlığın son umuduna dönüşecektir. “Bourne” serisiyle beğeni toplamış yönetmen Doug Liman‘ın yönettiği filmde Cruise’a Emily Blunt eşlik ediyor. Yapım 30 Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak.

Snowpiercer

Memories of Murder” gibi harika bir seri katil filminden sonra, bilim kurgu türündeki “The Host“la (Gwoemul) beğenimizi kazanmış Güney Koreli yönetmen Joon-ho Bong‘un yeni bilim kurgusu “Snowpiercer“,  Jacques Lob ve Jean-Marc Rochette‘in grafik romanından uyarlandı. Kıyamet sonrası bir dünyada, 2031 yılında geçen filmde küresel ısınmayı durdurmak için yapılan bir deney sonucu büyük bir felaket yaşanıyor ve dünya buz devrine giriyor. Şehirlerin boşaldığı ve yaşamın buz tuttuğu bu dünyada hareket eden tek şey ise Snowpiercer (kar delici) adı verilen büyük ve teknolojik bir tren. Dünyada kalan son insanlar, yaşamlarını daimi hareket motoruyla çalıştığı için durmadan ilerleyen ve dünyayı devamlı dolaşan bu trenin içinde sürdürüyorlar. Trenin içinde uyuyor ve besleniyorlar; hatta çocuklar trendeki okulda eğitim görüyor. Ancak bir devrim yakın görünüyor. Filmin başrolünde Chris Evans var. Ayrıca Jamie Bell, John HurtEd Harris, Tilda Swinton,  Octavia Spencer ve ünlü İngiliz oyuncu Ewen Bremner ‘dan oluşan güçlü bir kadrosu var filmin.

Transformers: Age of Extinction

Seri 4. filmle devam ediyor ancak bu kez başrolde Shia LaBeouf yerine Mark Wahlberg‘i izleyeceğiz. Üç yıl önce yaşanan savaşın ardından NEST üyeleri ve Autobotlar, Decepticonları yok etmeye devam ediyorlar. Ancak Decepticonlar “Trypticon” adında yeni bir silah üretiyorlar ve tekrar güç kazanıyorlar. Michael Bay‘in bir kez daha yönetmenliğini üstlendiği filmin güzel kızı ise Nicola Peltz olacak. Stanley Tucci de kadroya dahil olanlardan. Film 27 Hairan’da gösterime girecek.

 Godzilla

Sinema tarihinde birçok kez beyazperdeye taşınan dev yaratığın yeni versiyonu, fragmanıyla bizi oldukça heyecanlandırdı. İnsanoğlunu tehdit eden devin son derece gerçekçi tasarlandığı ve filmin aynı zamanda oldukça etkili bir gerilim olacağı söyleniyor. Bu gerilimi hissettirebileceğine dair ilk ipucu filmin yönetmeni Gareth Edwards. Kendisi daha önce düşük bütçesine rağmen yine dev canavarları konu edinen ve bilim kurgu fanları tarafından beğenilmiş olan “Monsters”ı (İstila) yönetti. Filmin oyuncu kadrosu ise tek kelimeyle müthiş. Şöyle ki, riskli bir bilim kurguya asla imza atmayacak isimler var filmde. Juliette Binoche, Ken Watanabe, Sally Hawkins ve “Breaking Bad“teki harika performansıyla tanıdığımız  Bryan Cranston desem yeterli olur sanırım. Bu usta karakter oyuncularının yanında “Kick-Ass“teki rolüyle sempatimizi kazanmış olan Aaron Taylor-Johnson ve bir diğer genç oyuncu Elizabeth Olsen rol alıyorlar. Film 16 Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak.

Jupiter Ascending

Wachowski kardeşleri sadece “Matrix” yüzünden bile seviyoruz. “Jüpiter Yükseliyor“un senaryosunu Andy ve Lana beraber yazdılar. Bu açıdan iyi bir iş görebiliriz diye düşünüyorum. Filmin oldukça ilginç bir senaryosu olduğu söyleniyor. Filmde Mila Kunis‘in canlandırdığı Jüpiter, evreni yöneten bir kraliçenin hanedanlığına son verecek kişi olarak yok edilmek istenirken, Channing Tatum‘um canlandırdığı Caine tarafından kurtarılıyor. Jüpiter evrende birçok farklı tür olduğunu öğreniyor ve macera başlıyor. Jüpiter rolünü Natalie Portman canlandıracaktı ancak projeden ayrılınca rol Mila Kunis’e verildi. Filmin diğer ünlü oyuncusu ise Sean Bean. Yapımı 25 Temmuz’da izleyebileceğiz.

   Dawn of the Planet of the Apes

Maymunlar Gezegeni, yeni serinin ikinci filmiyle devam ediyor. Önceki filmde Caesar giderek zekileşen ordusuyla ormana kaçmıştı. Ormanda yavaş yavaş yeni bir medeniyet kuran maymunlar aynı zamanda insanlara karşı bir savaşa hazırlanıyorlar. Filmde yönetmen değişikliğine gidildi ve daha önce “Cloverfield“te (2008) iyi bir iş çıkarmış olan Matt Reeves filmin yönetmenliğini üstlendi. Aynı zamanda önceki filmden James Franco‘yu da bu yapımda izleyemeyeceğiz. O’nun yerine başrolde Jason Clarke var. Keri Russell ve Gary Oldman da filmde izleyeceğimiz diğer oyuncular.  Maymun Caesar’ı ise önceki filmde olduğu gibi aynı zamanda “Gollum”a da hayat veren Andy Serkis canlandırıyor. Filmin Amerika vizyon tarihi ise 11 Temmuz.

Noah

Darren Aronofsky en son 4 yıl önce “Siyah Kuğu“yla büyük beğeni toplamıştı. Kült filmlerin yönetmeni, hepimizin bildiği Nuh’un Gemisi efsanesini anlatacak bu kez. Aronofsky yönetmenliğinde epik bir fantastik film izleyebiliriz diye düşünüyorum. Filmin başrollerinde daha önce “Akıl Oyunları“nda bir araya gelmiş olan Russell Crowe ve Jennifer Connelly var. Harry Potter serisinden bu yana fantastik filmlerde oynamayan Emma Watson da filmin oyuncuları arasında. Ayrıca “The Perks of Being Flower“da genç aktrisle rol alan Logan Lerman, usta aktör Anthony Hopkins ve Ray Winstone filmin kadrosundaki diğer isimler. Film 28 Mart’ta vizyona girecek.

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

Geçtiğimiz yıl yine en çok izlenen filmler arasındaydı “Açlık Oyunları“. Serinin üçüncü filminde artık Devrim başlıyor ve Katniss, Devrim’in başında Capitol’e karşı mücadeleye girişiyor. Serinin genç oyucuları Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson ve Liam Hemsworth‘ün yanına bu kez Julianne Moore ve John Cusack ekleniyor. Filmin yönetmenliğini yine Francis Lawrence üstlenecek. Film 21 Kasım’da izleyiciyle buluşacak.

Teenage Mutant Ninja Turtles

Ve Ninja Kaplumbağalar son filminden bu yana 20 yıl geçtikten sonra sinema filmiyle şimdiden bizi mutlu edecek yapımlar arasında. Filmin yönetmeni “Battle Los Angeles” ve “Wrath of Titans“tan tanıdığımız Jonathan Liebesman. Hikayede genç kaplumbağalar bu kez uzaylılara karşı mücadele verecekler. Elbette Shredder ve Splinter karakterlerini de filmde göreceğiz. Megan Fox filmde April O’Neil rolünü canlandıracak. William Fichtner ve Whoopi Goldberg filmin diğer oyuncuları.

Comments are closed.