Elysium, The Wolverine, The World’s End, Iron Man 3 Ve Riddick’ten Yeni Kareler

yenifilmlerkapak

Bilim kurgu adına oldukça zengin bir yıl geçireceğimizi hazırladığımız 2013 dosyasıyla haber vermiştik. Yılın önemli bilim kurguları peş peşe gösterime girecek. Merakımızı en çok cezbedenler arasında elbette Neil Blomkamp‘ın yeni filmi “Elysium” başı çekenlerden. Film gizlilik içinde çekiliyor ve basınla çok az fotoğraf paylaşılıyor. Yapımın nasıl görüneceğine dair henüz herhangi bir fikrimiz yok; çünkü sete ait kapsamlı fotoğraflar ya da en azından konsept çalışmaları bile görebilmiş değiliz. Filmle ilgili şimdiye kadar sadece Matt Damon‘ın ve Sharlto Copley‘nin karakterlerine büründükleri kareleri gördük.

Filmin bir diğer büyük oyuncusu ve son olarak Altın Küre Ödülleri’ndeki konuşmasıyla herkesi duygulandırmış olan Jodie Foster‘ın fotoğrafı yayınlandı. Filmde Foster, insanların zenginlik ve refah içinde yaşadıkları uzay istasyonu Elysium’un yöneticilerinden Sekreter Rhodes karakteriyle karşımıza çıkacak. 2159 yılında geçen hikayede dünya ise sefalet içinde ve Matt Damon’ın karakteri Max, fabrikadaki bir kaza sonucu radyasyona maruz kalıyor ve sonrasında beş günlük ömrünün kaldığını öğreniyor. Kendisine Elysium’da tedavi olabileceği, bunun için istedikleri bir kişiyi öldürmesi gerektiği söyleniyor. Damon’ın karakteri görevi sırasında bu iki farklı dünyanın kaderini de değiştirecek. Copley’in karakteri Kruger ise bir suikastçi ve Damon’ın düşmanı olacak. Yönetmenin bir önceki filminde olduğu gibi şimdilik sadece senaryoya bakarak bu filminde de bolca politik eleştiri olacağını düşünüyoruz. Beklentimiz “District 9″da olduğu gibi Blomkamp’ın bu işi eline yüzüne bulaştırmadan ve filmin akışını bozmadan yapabileceği ve yine adından epey bahsettirecek bir film izleyeceğimiz yönünde. Bu açıdan yönetmenin bir kez daha bilim kurgu sinemasına yeni bir soluk aldıracağını düşünüyoruz. Filmin diğer oyuncuları arasında Wagner Moura, Alice Braga ve Diego Luna var. Yapımı 9 Ağustos’ta izleme şansı bulacağız.

 

The Wolverine” ise yılın devam filmlerinden. Asabi karakterimizin yolu bu kez Japonya’ya düşecek. Aşkının peşinden giden Logan‘ın karşısına bu kez Marvel’in kötü kadın karakterlerinden, suyu kontrol etme yeteneği olan Viper çıkacak. Bu karakteri ise Rus aktris Svetlana Khodchenkova canlandırıyor. Ayrıca X-Men karakterlerinden Jean Grey‘i de filmde göreceğiz ve kendisini yine Famke Janssen oynayacak. Wolverine’in yeni görüntüsü bu ay Empire Dergisi‘nde yayınlandı. Karakteri canlandıran Hugh Jackman, filmle ilgili olarak henüz Wolverine’i tam olarak tanımadığımızı ve bu filmde karakterin başka özellikleriyle de karşılaşacağımızı söyledi. Filmin yönetmeni bu kez James Mangold ve en son Tom Curise‘lu “Knight and Day“i yönetmişti. Film 26 Haziran’da gösterime girecek.

 

Empire Dergisi’nin bu ayki sayısında yeni fotoğraflarını yayınladığı bir diğer film ise “The World’s End” oldu. Komik İngiliz tayfasının yeni filminde, eski arkadaşlar “Dünyanın Sonu” isimli barda buluşmayı ve yirmi yıl aradan sonra tekrar içme maratonuna tutuşmayı planlamaktadırlar. Bununla birlikte kısa zaman sonra dünyanın sonunun geldiğini anlayacaklardır. Simon Pegg ve Nick Frost‘lu iki film “Shaun of the Dead” ve “Hot Fuzz”ın yönetmeni Edgar Wright‘ın yine yönetmen koltuğunda oturduğu filmde son olarak “The Hobbit”te Bilbo Baggins olarak izlediğimiz Martin Freeman‘ın yanı sıra Rosamund Pike, Paddy Considine ve son zamanların dikkat çeken oyuncularından Eddie Marsan karşımıza çıkacak diğer oyuncular arasında. Film 25 Ekim’de gösterime girecek. İlginç noktalardan birisi bir kuşak daha genç olan ve başlarını Seth Rogen‘ın çektiği Amerikalı komedyenler de hem konusu hem de ismi çok benzeyen “This Is the End” filmiyle yine bu yıl karşımıza çıkacaklar.

 

Kahramanlıklarına devam edecek olan bir diğer karakter Demir Adam, üçüncü filmiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Tony Stark, bu yıl en zor mücadelesini verecek. Marvel’in çizgi romanlarında kahramanın en zorlu düşmanlarının başında gelen Mandarin‘i bu filmde görme şansı bulacağız. Bu kötü adam aynı zamanda Stark’ın özel hayatını da yerle bir edecek. Mandarin karakterini usta aktör Ben Kingsley canlandırıyor. Marvel’in yayınladığı yeni fotoğrafta ise Rebecca Hall‘u görüyoruz. Zeki bir bilim insanı olan Maya Hansen rolüyle karşımıza çıkacak olan aktris aynı zamanda filmin kilit karakteri. Seride ayrıca bu kez yönetmen değişikliğine gidiliyor ve filmi daha önce “Kiss Kiss Bang Bang“de Robert Downey Jr.‘la beraber çalışmış olan Shane Black yönetiyor. İlk iki filmin yönetmeni Jon Favreu da filmdeHappy Hogan rolünde kaşımıza çıkacak. Filmin yeni oyuncuları arasında ayrıca Guy Pearce, James Badge Dale ve William Sadler var. İlginç ayrıntılardan birisi de çizgi romanın yaratıcılarından Stan Lee‘nin filmde göreceğimiz simalar arasında olması. Yapımı 3 Mayıs’ta izleme şansı bulacağız.

 

Riddick” karakterini görmeyeli de aradan dokuz yıl geçti. Karakteri canlandıran Vin  Diesel‘in yayınladığı yeni fotoğrafta anti-kahramanımızı yere serilmiş olarak görüyoruz. Riddick yeni macerasında, kendi türü tarafından ıssız bir gezegende ölüme terk ediliyor. Hayatta kalmak için avcı yaratıklarla savaşıyor ve şimdiye kadar gördüğümüzden daha tehlikeli ve güçlü bir hale geliyor. Kısa süre sonra kelle avcıları O’nu yakalamak için harekete geçiyorlar ve pek tabi ziyadesiyle ağızlarının payını alıyorlar. Sonrasında kendi gezegeni Furya‘yı yok olmaktan kurtarmadan önce düşmanlarından da intikam almaya karar veriyor. İkinci filmde de karşımıza çıkan Karl Urban‘ın yanı sıra Battlestar Galactica‘nın Sturback‘ı Katee Sackhoff da filmin oyuncuları arasında. İlk iki filmi yöneten David Twohy, yine filmi yöneten isimYapım 6 Eylül’de izleyiciyle buluşacak.

Comments are closed.