“Star Wars VII”nin Yönetmeni J.J. Abrams

jj2

Disney, George Lucas‘tan “Yıldız Savaşları“nın haklarını satın aldıktan sonra geçtiğimiz günlerde yeni serinin 2015′te seyirciyle buluşacağı duyurulmuştu. Haberden sonra yeni seriyi kimin yöneteceği merak konusu olmuş ve Steven Spielberg, Neil BlomkampAlfonso CuarónMatthew VaughnDarren Aronofsky, Joss Whedon ve J.J Abrams‘ın isimleri geçmeye başlamıştı. Adaylar arasında Blomkamp ve Abrams en olası ve güçlü isimlerdi. Beklenen de oldu ve “Star Wars“un yönetmen koltuğuna J.J. Abrams oturdu. Yönetmen son olarak bir başka büyük seri “Star Trek“in yeni filmi “Into Darkness“i yönetti ve yapım yılın merakla beklenen filmleri arasında.

Yazar, yapımcı, oyuncu ve yönetmen olarak çok yönlü bir isim olan Abrams, ilk olarak dizilerle ismini duyurmuştu. “Alias“ın başarısından sonra “Lost“la büyük çıkış yaptı. Daha sonra Tom Cruise‘un dikkatini çekti ve “Mission: Impossible III“ün yönetmen koltuğuna oturdu. Bu sırada son dönemde dikkat çeken fantastik ve bilim kurgu dizilerinin hemen hepsinde yapımcı koltuğuna oturdu ve bu doğru hamleleriyle kasasını da epey doldurdu. “Fringe“, “Person of Interest“, “Alcatraz” ve son olarak “Revolution” dizilerinin hem yapımcılığına soyundu hem de dizilerin yaratıcı ekibinde yer aldı. İlk “Star Trek” filmi uzun süreden sonra yeniden hayat bulan seriler arasında en başarılı olanlardan biriydi. Bilim kurguya aşinalığı ve bu konudaki yaratıcılığı sayesinde Spielberg’in ön ayak olduğu ve yapımcılığını üstlendiği nostaljik bilim kurgulara selam duruşu niteliğindeki “Super 8“i yazdı ve yönetti. Kendisini bilim kurguya adamış ve başarılı işler çıkartan, bununla birlikte ayakları yere basan Abrams’ın projenin başına getirilmesi bu açıdan bizi şaşırtmadı. Lucas, Star Wars haklarını her ne kadar Disney’e satmış olsa da yeni filmlerde danışman olarak çalışacak ve Abrams’ın ismini Disney’e öneren isimlerin başında olduğunu düşünüyoruz. Filmin senaristi ise kariyerinin başında sayılacak bir isim. Michael Arndt kariyerine “Little Miss Sunshine“ı yazarak başladı. Daha sonra “Toy Story 3“ün senaryosuyla dikkat çekti. Asıl çıkışını ise bu yıl yapacak. Tom Cruise’lu bilim kurgu “Oblivion” ve “The Hunger Games: Catching Fire“ın senaryolarını yazdı ve her iki film de yılın merakla beklenen bilim kurgularının başında geliyorlar.

Yeni filmde Luke Skywalker ve Han Solo‘nun yaşlılıklarını göreceğiz ve çok büyük bir ihtimalle Luke’un kız çocuğunun “jedi”lığa adım atmasını ve maceralarını izleyeceğiz. Daha önce Han Solo’yu canlandırmış olan Harrison Ford ve Luke Skywalker rolünde izlediğimiz Mark Hamill projeye sıcak bakıyorlar ve çok büyük bir ihtimalle ikisini de yeni filmde göreceğiz. Eski kadrodan bir diğer isim ise daha önce Prenses Leia‘yı canlandırmış ve yeni filmde Solo’nun eşi olarak karşımıza çıkacak Carrie Fisher. Abrams ve Arndt bu yeni filmin üzerinden alınlarının akıyla çıkacaklardır diye düşünüyoruz. Aksi halde hayran sayısı belki de dünyada en fazla ve birçoğu fanatik olan bir seriye başarısız bir filmle devam ederlerse, kariyerleri ciddi anlamda sekteye uğrar. Bu açıdan da yeni Star Wars serisi büyük bir riziko ve ekibin başarısızlık gibi bir şansları yok. En fazla soru işareti uyandıran etmen ise filmlerin ambalajında artık Disney ismini görecek olmamız. Şirketin özellikle son filmleriyle sağlam olmayan karnesi daha da kötü bir hal aldı ve durum bizi düşündürüyor. Serinin hayranlarının büyük bir kısmı devam filmlerine karşı olsa da yeni filmleri merakla bekliyoruz.

Comments are closed.