Vizyon Sahibi Bir Sanatçı: Christopher Conte

Norveç doğumlu tasarımcı ve heykeltraş Christopher Conte, eserleriyle steampunk hayranlarını cezbedecek bir isim. New York’ta yaşayan Conte, Brooklyn’deki Pratt Enstitüsü Güzel Sanatlar Bölümü’nden mezun olduktan sonra protez üreten bir şirkette çalışmaya başladı. 16 yıldır yıl çalıştığı işi sırasında hobi olarak insan anatomisini robot teknolojisiyle birleştirerek biyomekanik heykeller üretti. İşi protezlerle ilgili olduğu için bu konuda da son derece yaratıcı işler çıkarmış ortaya. Bu tasarımların bazıları aynı zamanda mekanik; geçmişte epey ünlü olan olan mekanik oyuncak, otomaton türüne giriyorlar. Son olarak Hugo’da da Scorsese bu zanaatı sinemaseverlere göstermişti.

Conte, eserlerini yaratmak için işindeki artık parçaları kullanıyor. Bununla birlikte bronzdan karbon fibere birçok materyal eserlerini oluşturan malzemeler arasında. Hatta havacılık sanayi ve tıp alanında kullanılan malzemeler de bunların içinde.

Chris’in işlerinde gelecek teknolojileriyle güçlü bir bağ var. Ancak kendisi eski teknikleri kullanıyor. Bunların arasında artık kaybolmuş bir zanaat olan, mum bronz dökümü gibi teknikler var. Üretim süreci de bununla alakalı olarak haftalar ve hatta aylar alabiliyor.

İşlerini ilk olarak 2007′de çeşitli sergilerde göstermeye başladı. Eserlerinin sergilendiği müzeler arasında efsanevi dövme sanatçısı Paul Booth‘un sahibi olduğu Last Rites Gallery ve Washington’daki Ulusal Müze (National Museum) gibi prestijli yerler var. Ayrıca Discovery dergisi ve kanalı, Wired dergisi, MTV Networks ve Popüler Bilim Dergisi gibi yayın organlarında da eserleri gösterildi. Mart 2009′da uluslararası teknoloji ve tasarım konferansı olan İsveç’deki Material Fusion‘a konuşmacı olarak katıldı. Biz de işlerinden birkaçını sizinle paylaşalım istedik.

 

Comments are closed.