Yaratık Serisine En Sadık Oyun: “Aliens: Colonial Marines”

alienskapak2

Uzun zaman önce düşünülen bir oyundu “Aliens: Colonial Marines“. İlk iki iyi filmden sonra gelen 3. Yaratık filmi hikayenin hakkını yiyen bir yapımdı ve filmin yapımcılığını üstlenen Fox’un video oyunu şirketi Fox Interactive ve Electronic Arts, 2001 yılında PlayStation için bu oyun üzerinde çalışmaya başladılar; ancak kısa süre sonra proje iptal edildi. 2006 yılında Sega, Yaratık serisinin oyun haklarını satın aldı ve oyun üzerinde çalışmaya başladılar. Son olarak “Halo“nun PC versiyonunda oldukça başarılı bir iş çıkartan Gearbox Software de projeye dahil oldu. Ancak Aliens: Colonial Marines‘ten önce şirket 2010′da “Aliens vs. Predator” oyununu piyasaya sürdü ve oyun bir kez daha ertelendi. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülmesini beklediğimiz oyuna sonunda kavuşuyoruz.

James Cameron‘ın yönettiği “Aliens“, Ridley Scott‘ın ilk filminden çok ayrı bir seyir sunmasına rağmen oldukça başarılı bir filmdi. Filmin sonunda Ellen Ripley ve yaralı olan Teğmen Dwayne Hicks, Sulaco Gemisi’nde uykuya yatıyorlar ve film bitiyordu. Oyunun hikayesi de burada başlıyor. Teğmen Hicks’in yardım çağrısından sonra Teğmen Christopher Winter ve takımı araştırma yapmak için Sulaco Gemisi’ne çıkıyorlar. Gemide kimseyi bulamayan ekip, yakından tanıdığımız Xenomorph’larla savaşmak zorunda kalıyorlar. Oyunda takım, yine ikinci filme konu olan LV-426 gezegenine de iniyor ve kıyamet asıl burada kopuyor. Takım ayrıca ilk Alien filminde gördüğümüz “space-jockey“in olduğu, nam-ı diğer Mühendisler’e ait uzaylı gemisini de araştırmak zorunda kalacaklar. Bununla birlikte oyunda Yaratık serisiyle ilgili yeni ayrıntılar öğreneceğiz ve LV-426 gezegeninin tekinsiz bölgelerini keşfedeceğiz. Ayrıca Gearbox, oyunun senaryosu yazılırken Yaratık’la ilgili son film olan “Prometheus“la bağlantılı ayrıntıları oyuna eklemek için Ridley Scott‘la da görüştü. Oyun filmin köklerine ve orijinal seriye mümkün oldukça yakın durmaya çalıştı ve Sulaco gemisinin tasarımını üstlenen Syd Mead ve filmin yapım kadrosundan bazı isimler oyun ekibine dahil edildi.

Oyun öncelikle bir takım oyunu. Yani karakterinizi kontrol ettiğiniz kadar takımınızı da yönetebiliyorsunuz. Filmde gördüğümüz gibi takımdaki askerlerin farklı özellikleri var. Kimisi ağır silahlı ve öncüyken, kimisi de filmi bilenlerin sesini duyunca irkileceği, canlı sinyalini gösteren aparatı kullanıyor. Çeşitli bölümlerde çeşitli karakterleri kontrol edebiliyoruz. Her askerin kendine özel silahları var. Bunlar arasında filmde gördüğümüz bütün silahlar mevcut. Hem karakterleri hem de silahları geliştirerek özelleştirebilme imkanımız var. Filmin “director’s cut” versiyonunda gördüğümüz otomatik kurulan silahları da savunma amaçlı kurabiliyoruz. Yaratıkların her yerden çıkabileceğini bildiğimiz için duraksadığımız yerlerde açık alanları kapatabilme ve yaratıkların gelebileceği muhtemel noktalara tuzak kurma gibi imkanlarımız da var. Oyunun üzerinde asıl durduğu şey elbette filmlerin izleyiciyi devamlı diken üstünde tutan tekinsizlik hissiyatı. Oyunda da bunun üzerinde fazlasıyla durulmuş. Yani oyunu oynarken bol bol sıçrayacağınızı unutmayın, sonuçta epey korkutucu ve gerilimli bir oyun elimizdeki. Bütün cephanenizi Xeno’ların üzerine boşaltırken zaman zaman hızlıca kaçmanız da gerekecek. Yaratıkların ne kadar hızlı hareket ettiğini dikkate almakta fayda var.

Oyunda Unreal grafik motoru kullanıldı ve görüntüler çok şık. Sesler ise orijinal filme çok yakın ve kalbinizi hoplatacak cinsten. Seslerin bizi hemen etkilemesinin nedeni oyunda filmin orijinal seslerinin de kullanılması. Bu ve birçok açıdan Sega’nın ve Gearbox’ın hakkını vermek gerekli; filme bu kadar sadık kaldıkları ve işlerini çok ciddiye aldıkları için. Oyunun multiplayer bölümünde dört oyuncu beraber yaratıklara karşı savaşıyoruz ve filmden tanıdığımız karakterleri seçebiliyoruz. Bu karakterler arasında Apone ve Drake dikkatimizi çekenler arasında ve karakterleri filmdeki oyuncular seslendiriyorlar. Oyunda yer alan en tanıdık ses ise Bishop‘ı ve sonrasında Charles Bishop Weyland‘i canlandıran Lance Henriksen‘e ait. Filmde acemi bir asker olarak karşımıza çıkan Yüzbaşı Gorman‘ı canlandıran William Hope da Komutan T. Shannon‘ı seslendiriyor. PC, PS3, Wii U ve Xbox 360 için piyasaya aynı anda sürülecek yapımın çıkış tarihi ise 12 Şubat.

Sinematik fragman:

Hikaye modu fragmanı:

Oyundan görüntüler:

Comments are closed.