Yeni Bilim Kurgu Üçlemesi “Divergent”tan İlk Fragman

divergent23

Geçtiğimiz yıl Suzanne Collins‘in roman serisinden uyarlanan “Açlık Oyunları“, oldukça ilgi çekmiş ve hem eleştirmenlerin gözünde hem de vizyonda başarı yakalamıştı. Serinin ikincisi “Ateşi Yakalamak” bu yılın merakla beklenen bilim kurguları arasında. Bu seriye hikayesiyle oldukça benzeyen roman serisi “Divergent” da sinemaya uyarlanacak benzer bir diğer seri. Henüz iki kitabı yayımlanmış olan üçlemenin sonuncusu bu yılın sonbahar aylarında okurseverle buluşacak. Romanın yazarı henüz 24 yaşında olanVeronica Roth. Lise yıllarında yazmaya başladığı kitabı, “Açlık Oyunları” gibi kıyamet sonrası distopik bir dünyada geçiyor. Dünya yine beş bölüme bölünmüş; ancak bu bölünme daha ilginç bir yolla yapılıyor.

İnsan değerleri yok olmak üzere iken ve felaketler yaşandıktan sonra dünyadaki insanlar kendi davranışları sebebiyle bu beş bölgenin insanları haline geliyorlar. Toplumun açgözlülükleri yüzünden felakete sürüklendiğine inananlar, rahatlarına düşkünlüklerinden arınacakları ve lüksten mahrum kalacakları Fedakar (Abnegation ) sınıfına gönderiliyorlar. Cahillik yüzünden çöküşün olduğuna inananlar, kendilerini bilgiye adadıkları Akıllı (Erudite) grubuna dahil oluyorlar. Bu şekilde ikiyüzlülüğe karşı olanlar Dürüst (Candor), saldırganlığa karşı olanlar Barışçı (Amity), korkaklığa karşı olanlar iseCesur (Dauntless) gruplarının bayraklarını taşıyorlar.

Romanın kahramanı ise Fedakarlık sınıfında yer alan bir ailenin genç üyesi Beatrice Prior. Kendi yaşadığı toplumun gerekliliklerini takip etse de insanların bu şekilde ayrılmalarına içten içe karşı. Beatrice de Tıpkı Açlık Oyunları’ndaki gibi “Faction Before Blood” adında gençlerin ölümcül testlere tabi tutulacakları ve kendilerini kanıtlayacakları bir sınava girmek üzere. Bu açıdan da romanın ve elbette filmin hedef kitlesi yine genç yetişkinler. Toplumun ayrılarak gruplara ayrılmasına getirilen mantık yine de merakımızı cezbediyor. Ayrıca hikaye Chicago’da geçiyor ve film seti de orada olacak.

Filmin başrolünde ise “The Descendants“la yıldızı parlayan ve “İnanılmaz Örümcek Adam“ın ikinci filminde Mary Jane Watson olarak izleyeceğimiz Shailene Woodley‘yi izleyeceğiz. Film için görüşmelere devam yıldız oyuncu Kate Winslet ise filmin kalitesini katlayacak cinsten bir isim. Filmin yönetmenliğine“Limitless” ve “The Illusionist” filmleriyle tanınan Neil Burger getirildi. Filmin senaryosunu uyarlayacak isim ise “Evan Daugherty“. Kendisi son olarak “Snow White and the Huntsman“in senaryosunu yazdı. Konusundan logosuna kadar Açlık Oyunları‘nı fazlasıyla anımsatsa da gençlerin merakla izleyecekleri serilerden birisi olması muhtemel bir yapım olacak Divergent.

Bu da filmin ilk fragmanı: 

Comments are closed.